Przejdź do głównej zawartości

Jaka będzie EDK w roku 2022 ?



EDK  2022, czy czeka nas, kolejna pandemiczna edycja tego wydarzenia ? 

Witaj, drogi czytelniku. Po dłuższej przerwie, pojawiam się z nowym tekstem, próbującym przedstawić EDK w aktualnej, pandemicznej rzeczywistości.

Na początek trochę historii. Rok 2020, gorący okres, początek zamieszania z COVID-19, sprzeczne komunikaty, dyskusje, argumenty, za i przeciw, ostatecznie decyzja, odwołujemy. Oczywiście, były osoby, które wyruszyły w drogę, dokonując własnego wyboru. Nocna, samotna, czy też, w małym gronie, wędrówka, wydawała się bezpieczna w odniesieniu do możliwości zarażenia się, ale problem polegał na kontakcie z innymi ludźmi, przy powrotach i z osłabieniem organizmu po dużym wysiłku, co mogło, przy ewentualnym zarażeniu, komplikować przebieg choroby. Taki, wtedy mieliśmy tok myślenia.

Bardzo szybko, przyszedł czas na kolejną edycję w 2021 roku. Tu też były obawy, ale już byliśmy, bardziej świadomi, mieliśmy maseczki, płyny do dezynfekcji rąk, zaczęły się, pierwsze szczepienia. Szczęśliwie udało się zorganizować EDK, zgodnie z standardami EDK i z przestrzeganiem, obowiązujących wtedy, obostrzeń. Nie wiedzieliśmy, ilu uczestników możemy się spodziewać, ale Ci nie zawiedli i jak zwykle, zmierzyli się z trudami ekstremalnej wędrówki. Wielu ludzi wyczekiwało, tej szczególnej okazji, do modlitwy, medytacji, przemyśleń, oderwania od rzeczywistości, ale też do intensywnego ruchu, po miesiącach zdalnej pracy, nauki.

Zbliża się, kolejna odsłona EDK w 2022 roku. Czy się odbędzie ? Raczej tak. W jakiej rzeczywistości ? Tego, żaden człowiek nie wie. Mam nadzieję, że będzie bezpieczniej, spokojniej i bardziej mistycznie. Co pozwoli, lepiej nastroić się i wyciszyć, w oczekiwaniu na celebrację, Wielkiego Tygodnia i poczucia autentycznej radości - Zmartwychwstania Pańskiego. Już dziś zapraszam do udziału w EDK, stałych i nowych uczestników. Lekko nie będzie, ale to, co nas więcej kosztuje, to sobie bardziej cenimy.

W tym miejscu, w imieniu Sztabu EDK Mielec, chciałbym podziękować dotychczasowym uczestnikom, za liczny udział w EDK. Wasze zainteresowanie motywuje nas w pracy, związanej z przygotowaniem wydarzenia. Co roku, coś zmieniamy w przebiegu tras, uzupełniamy opisy i aktualizujemy stronę internetową naszego rejonu. Najwięcej czasu zajmuje weryfikacja tras w terenie. Mamy 18 tras, co stanowi łącznie, prawie 900 km do sprawdzenia. Jakby, ktoś chciał pomóc w tym temacie, to zapraszam do kontaktu, najlepiej przez naszą stronę na FB.

Na koniec, jako że piszę ten tekst w grudniu, chciałbym złożyć życzenia, radosnych Świąt Bożego Narodzenia. A pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie. W adwentowej refleksji, w skupieniu przy konfesjonale, w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę, do gorącego i otwartego serca niech przyjdzie Pan i umocni nas swoim pokojem, byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój. Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego trasy EDK mają 40 km i więcej?

L udzie pytają, więc postaram się odpowiedzieć.  Trasy są tak długie, bo mają być ekstremalnie trudne, a jednak w zasięgu przeciętnego, zdrowego człowieka, mało przysiadującego na kanapie, przed telewizorem.  W tym miejscu muszę wspomnieć o treningach, marszach organizowanych w Mielcu, mających na celu rozruszanie mięśni, stawów, ale i przy okazji przetestowania obuwia, ubrania i innego sprzętu, np. latarki, czy termosu. Ponadto jest czas na wymianę doświadczeń, dobre rady i opowieści o przygodach związanych z EDK i nie tylko. Jest fajna atmosfera, a kilometry szybko ubywają. Szkoda tylko, że frekwencja na tych "spacerach" jest kiepska. Pytane o to osoby, tłumaczą się brakiem czasu i dosyć beztroskim podejściem, poboli i przestanie. Dodam od siebie, tak przestanie, gdzieś, po trzech dniach, ale wcześniej każdy krok, np. po schodach, jest wyzwaniem. Więc zachęcam do długich spacerów, zorganizowanych przez nas, czy we własnym zakresie, bo to naprawdę się opłaca. Wr...

Którą trasę wybrać na pierwszy raz?

Nie ma tras łatwych. Wszystkie opisy tras naszego rejonu na stronie  https://www.edk.org.pl/ ,  zawierają sformułowanie    "Prosimy o rozważny wybór trasy w zależności od indywidualnych możliwości wysiłkowych. Powyższa trasa jest bardzo długa, wyczerpująca i wymaga znakomitego przygotowania fizycznego"  Skoro każda jest taka ciężka, to którą wybrać?  Pierwsza myśl, to wybór  oczywiście ze względu na długość trasy, co jest  jak najbardziej słuszne, ale dochodzi jeszcze profil wysokości, czyli    czy  nasza droga biegnie pod górę,  czy  w dół. W naszym rejonie dominuje teren płaski, ale kilka tras ma odcinki z podejściami, mniej czy bardziej stromymi. W opisach tras używane jest określenie suma podejść, czyli wysokość w pionie do pokonania, ale jest to suma tych podejść na całej trasie, więc nie wiemy, czy to jest jedno podejście, czy kilka. Uznano jednak, że to wystarczy, a przy naszych warunkach terenowych jeste...

Z historii Mieleckiej EDK

M oi drodzy, dziś o ekstremalnej nocnej wędrówce z perspektywy organizatora. Moja pierwsza EDK była też, pierwszą zorganizowaną w Mielcu. Wtedy, byłem zwykłym, uczestnikiem, tak naprawdę, nie do końca wiedziałem, o co  chodzi. Był 2015 rok i duży entuzjazm, związany z zaproponowaną, nową formą, przeżywania cierpienia Jezusa, modlitwy, pokuty w kontekście przygotowania do celebracji Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.  G łówny sprawca zamieszania Tomek, zmobilizował do pracy przy tej, pierwszej edycji sporą grupę ludzi, w większości z grona lektorów. Myślę, że samo przygotowanie techniczne trasy było dla niego stosunkowo łatwe, jako dla studiującego geodezję i zapalonego rowerzysty, o tyle uzgodnienia, z różnymi instytucjami,  począwszy od parafii, policji, leśnictw, po pogotowie ratunkowe, zapewne, nie było proste. Przekonanie ludzi, wytłumaczenie o co chodzi, bywa bardzo trudne. Jednak z  Bożą pomocą udało się dopełnić formalności.  J esz...